Ogłoszenia

Zmiana zasad dopłat ONW dla rolników

Kierownik Biura Powiatowego ARiMR w Pyskowicach Andrzej Frejno informuje, że nadchodząca wiosna przynosi dużą zmianę dla rolników, gdyż w wyniku wieloletnich prac w całej Unii Europejskiej wprowadzono nową delimitację obszarów ONW, która również nie ominęła powiatu gliwickiego i miasta Gliwice.

W związku z wyznaczeniem nowych obszarów ONW na terenie powiatu gliwickiego rolnicy, których grunty rolne położone są na obszarach:  Paniówki, Krywałd, Szczygłowice, Kuźnia Nieborowska, Leboszowice, Stanica, Dzierżno, Mikoszowina, Pyskowice, Bycina, Kleszczów, Niekarmia, Pławniowice, Rzeczyce, Słupsko, Taciszów, Bargłówka, Sierakowice, Smolnica, Trachy, Tworóg Mały, Kotulin, Pisarzowice, Proboszczowice, Wilkowiczki, Borowiany, Błażejowice, Czarków, Dąbrówka, Gajowice, Kieleczka, Radonia, Raduń, Sieroty, Wielowieś, Wiśnicze, Zacharzowice, Świbie, będą mogli od roku 2019 ubiegać się o płatność ONW. Jednakże przed złożeniem Oświadczenia czy eWniosku zapraszamy do skorzystania z aplikacji wyszukującej obszary ONW na stronie www.arimr.gov.pl. W wyniku wprowadzenia nowej delimitacji obszarów ONW, niektóre obręby ewidencyjne zostały wyłączone z płatności ONW, jednakże nie oznacza to, iż rolnicy nie otrzymają tych płatność. Od roku 2019 stopniowo płatność ta będzie wygaszana, i tak w bieżącym roku producenci, których grunty zostały wyłączone, otrzymają płatności w wysokości 80 proc., a w roku 2020 będzie to 25 euro/ha.  

Dlatego też Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wyjaśnia, iż rolnicy, których działki ewidencyjne objęte zostały nową płatnością ONW, nie mogą w roku 2019 złożyć „Oświadczenia potwierdzającego brak zmian w 2019 roku w odniesieniu do wniosku o przyznanie płatności złożonego w roku 2018” w terminie od 15.02.2019 do 14.03.2019 r. Producenci rolni powinni od 15.03.2019 r. do 15.05.2019 r. złożyć eWniosek, w którym zawnioskują o płatności ONW.