Nagroda BENE MERITUS
Wniosek o przyznanie Nagrody (wersja pdf) (wersja doc)
Uchwała ws. Regulaminu Nagrody
Klauzule informacyjne:
- Klauzula dla kandydata (pdf)
- Klauzula dla wnioskodawcy (pdf)
- Klauzula dla wnioskodawcy - grupa mieszkańców (pdf)
W związku z obowiązującymi przepisami Rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) do wniosku należy dołączyć odpowiednią klauzulę. Bez niej wniosek nie będzie rozpatrywany.
Nagroda w 2020 roku w kategorii indywidualnej
Małgorzata Jendrysik to długoletnia sołtys Świbia w gminie Wielowieś. Jest niezwykle zaangażowana w życie lokalnej społeczności, wspiera i inicjuje wiele przedsięwzięć, inicjatyw i działań prowadzonych w tym sołectwie. Dzięki niej po latach reaktywowany został np. tradycyjny zwyczaj wodzenia niedźwiedzia, organizowany w okresie ostatków, ponadto wspiera działalność orkiestry parafialnej i zespołu muzycznego „Blaskapelle”. Współpracowała z Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Katowicach, służąc swoją pomocą w badaniach nad tradycjami ludowymi regionu, czego efektem były publikacje wydane przez placówkę. Corocznie w okresie bożonarodzeniowym organizuje upominki mikołajkowe i odwiedza razem ze Świętym Mikołajem osoby starsze i samotne w swej wsi. Współpracuje ze stowarzyszeniami i organizacjami działającymi na terenie Świbia, z funduszu sołeckiego wspiera działania LKS i OSP. Wielokrotnie organizowała dożynki gminne, festyny wiejskie, spotkania okolicznościowe z okazji Dnia Kobiet, Dnia Matki czy św. Józefa. Z jej inicjatywy zostało założone bardzo prężnie działające Koło Gospodyń Wiejskich w Świbiu, którego jest czynna członkinią. Pani Małgorzata włącza się także w organizacje imprez szkolnych. Zna doskonale problemy mieszkańców wsi, często służy wsparciem, organizując pomoc materialną dla potrzebujących, współpracuje z OSP w Wielowsi, sygnalizując ważne potrzeby mieszkańców i konieczność ewentualnej pomocy. Pani Małgorzata Jendrysik w 2018 r. otrzymała za wkład pracy w krzewienie kultury ludowej nagrodę im. Oskara Kolberga. Jej postawa mobilizuje mieszkańców do zwiększonej aktywności i jest przykładem bezinteresownej społecznej pracy.
Nagrody w 2020 roku w kategorii zbiorowej
Nagroda w 2019 roku w kategorii indywidualnej
Dla zapewnienia mieszkańcom łatwego dostępu do ośrodków zdrowia wybudowane zostały nowe obiekty w Gierałtowicach i Przyszowicach oraz zmodernizowane w Paniówkach i Chudowie. Wielkim sukcesem gminy była budowa gminnej kanalizacji sanitarnej wraz z oczyszczalnią ścieków. Pozyskanie środków finansowych z Unii Europejskiej (około 60 mln zł) pozwoliło na realizację tego ogromnego przedsięwzięcia ekologicznego. Troska o środowisko i bezpieczeństwo zajmowała ważne miejsce w działaniach wójta Joachima Bargiela. Znacząco poprawiono zabezpieczenia przeciwpowodziowe. Kłodnica jest obwałowana na newralgicznym odcinku, wybudowano 2 zbiorniki retencyjne w Gierałtowicach i działa bardzo wydajna przepompownia w Przyszowicach. Przyjęty Program Ograniczenia Niskiej Emisji (PONE) umożliwia mieszkańcom korzystanie z dofinansowania do ekologicznych pieców, termomodernizacji i programu „Czyste powietrze”. Gmina rozpoczęła realizację programu zmierzającego do osiągnięcia samowystarczalności energetycznej poprzez budowę własnych źródeł energii, np. metanowych, fotowoltaicznych i biogazowych w ramach tzw. Klastra Energii z certyfikatem Ministra Energii. Ulice w sołectwach gminy Gierałtowice są dobrze oświetlone, lampy są energooszczędne, kiedyś wymieniane z rtęciowych na sodowe, a obecnie duża część sodowych jest wymieniana na ledowe.
Należy również podkreślić dobrą współpracę wójta Joachima Bargiela z sąsiednimi gminami. Wspólnie z gminą Ornontowice i KWK Budryk wybudowano wodociąg przesyłowy dla Chudowa. Razem z miastami Gliwice i Zabrze w ramach realizacji programu rządowego zaplanowana jest regulacja Kłodnicy i utworzenie polderów przeciwpowodziowych. We współpracy z Gliwicami wybudowano drogę łączącą węzeł autostrady w Sośnicy i drogę krajową DK 44 z drogą powiatową na granicy Gierłatowic i Gliwic. W tym strategicznym miejscu po stronie Gierałtowic stworzono doskonałe warunki do lokalizacji nowych przedsiębiorstw, co pozwoli na zwiększenie dochodów gminy i utworzenie nowych miejsc pracy. Dla podkreślenia wkładu lokalnych przedsiębiorców w rozwój gminy w 2018 r. uhonorowano wiodące firmy statuetkami „Filary Przedsiębiorczości”. Dalekowzroczna polityka wójta Joachima Bargiela sprawiła, ze gmina Gierałtowice stała się atrakcyjnym miejscem do życia. Od kilku lat liczba mieszkańców zwiększa się corocznie o ok. 150 osób. Rosną dochody własne gminy i pomnażany jest jej majątek. Wiele inwestycji powstało dzięki pozyskanym funduszom unijnym i innym zewnętrznym środkom finansowym.
Powyższe działania Joachima Bargiela zostały dostrzeżone przez różne gremia, co zaowocowało uhonorowaniem go licznymi odznaczeniami i tytułami w różnych dziedzinach. Najważniejsze to: „Najlepiej oświetlona gmina w kraju” – 2007 r., „Gmina Fair Play” i „Gmina przyjazna inwestorom” – 2009 r., „Oskar Śląski” – 2010 r., „Europejska Gmina – Europejskie Miasto 2010” – 12. miejsce w rankingu województwa śląskiego, „Lider Edukacji Samorządowej” – 2011 r., 2012 r., 2016 r. i 2017 r., Złoty Certyfikat za wsparcie programów edukacji ekologicznej – 2012 r. i wyróżnienie Fundacji Ekologicznej „Zielona Akcja” – 2013 r., „Zasłużony dla Gminy Gierałtowice” – 2012 r. W ogólnopolskim rankingu gmin, które odniosły sukces ekonomiczny w kadencji 2010-2014 gmina Gierałtowice zajęła 3. miejsce w województwie śląskim i 36. w kraju. Joachim Bargiel w 2016 r. otrzymał tytuł „Lider z powołania” nadany przez Szkołę Główną Handlową w Warszawie za szczególne zaangażowanie społeczne i efektywne zarządzanie gminą, a w 2017 r. złotą „Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego”. W ostatnim roku jego służby (2018) Katolickie Stowarzyszenie Sportowe RP wyróżniło Joachima Bargiela za szczególną troskę o młodych sportowców. Gmina otrzymała również tytuł „Samorząd Przyjazny Energii” za stałe zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego. Na koniec 2018 r. gmina została laureatem konkursu „Wzorowa Gmina”.
Joachim Bargiel dalej aktywnie działa w Regionalnej Radzie ds. Energii funkcjonującej w ramach Śląskiego Związku Gmin i Powiatów prowadzącej aktualne prace nt. krajowego planu na rzecz energii i klimatu na lata 2021-2030. Swój dorobek naukowy i długoletnie doświadczenie wykorzystuje też w Komisji Energetyki PAN.
Dla swojej wsi Wielowieś, Gminy Wielowieś, a tym samym dla Powiatu Gliwickiego zrobił wiele dobrego, organizując liczne imprezy kulturalne, sportowe o zasięgu powiatowym, dbał o mienie (remonty, naprawy budynków, boiska, itd.). Nigdy nie bał się wyzwań i ciężkiej pracy. Otwarty na pomysły innych, włączał się w różnego rodzaju akcje pomocowe, współpracował i nadal współpracuje z dziećmi i młodzieżą, uczynny, cierpliwy, sumienny i oddany swojej Ziemi Gliwickiej.
Nagroda w 2018 roku w kategorii indywidualnej
Jest absolwentem Śląskiej Akademii Medycznej. Od 1985 r. pracuje w knurowskim szpitalu, z którym związał całą swoją karierę lekarską. W 1989 r. uzyskał I stopień specjalizacji w zakresie chirurgii ogólnej, a w 1996 r. II stopień specjalizacji. Od 2003 r. pełni funkcję ordynatora Oddziału Chirurgii Ogólnej. W trakcie swojej wieloletniej pracy zawodowej wykształcił wielu chirurgów, jest niekwestionowanym autorytetem w sprawach medycznych dla lekarzy, pacjentów i ich rodzin.
Wielokrotnie ratował ludzkie życie, podejmując się przeprowadzenia operacji w sytuacjach trudnych. To właśnie dzięki niemu i jego osobistemu zaangażowaniu Oddział Chirurgii Szpitala w Knurowie cieszy się doskonałą opinią wśród pacjentów. Działania te zostały dostrzeżone przez Ministra Zdrowia, który w 2006 r. przyznał doktorowi Grzegorzowi Noconiowi odznakę „Za zasługi dla Ochrony Zdrowia”.
W latach 2002-2010 był radnym Rady Miasta Knurowa. W 2010 r. uhonorowany został Laurem Knurowa.
Nagroda w 2018 roku w kategorii zbiorowej
Stowarzyszenie zostało założone w 2012 r. i od początku swej działalności aktywizuje mieszkańców, włączając ich w swe akcje i wciąż nowe przedsięwzięcia.
Wśród jego działań są m.in. Ogólnopolskie Spotkania Taneczne „Pląsy Dramy”, warsztaty artystyczne, Klub MAMczas, Wyprzedaże Garażowe, „Zamieniady”, bale karnawałowe dla dzieci z rodzicami, sadzenie krokusów w miejskich parkach, wystawy, rajdy historyczne po Pyskowicach i okolicy, Bieg Rodzin, Pyskowicki Dzień Zwierzaka czy liczne zbiórki i akcje charytatywne.
Stowarzyszenie pozyskuje również dotacje z różnych źródeł, przeznaczając je na akcje, szkolenia, warsztaty i konkursy dla mieszkańców.
Jego członkowie „zarażają” pyskowiczan swą aktywnością i pozytywnym myśleniem, wciąż wymyślają nowe akcje i przedsięwzięcia służące lokalnej społeczności.
Nagroda w 2017 roku w kategorii indywidualnej
Jest znana z propagowania gwary śląskiej. Pisze monologi na szkolne konkursy gwarowe, publikuje też artykuły po śląsku w gazetach lokalnych. Od lat uczestniczy w konkursach gwary śląskiej. Jest kilkukrotną finalistką konkursu „Godomy po naszymu”, organizowanego przez Spichlerz Górnego Śląska. Jest też finalistką Konkursu Gawędziarzy w Rybnickim Centrum Kultury. W największym konkursie gwarowym – „Po naszymu czyli po śląsku”, organizowanym przez Radio Katowice, uczestniczy od 13 lat – będąc co rocznie w gronie półfinalistów. Tam też wygrała wycieczkę do Brukseli. Jak mówi często pomysłodawczyni tego konkursu, red. Maria Pańczyk-Poździej: „Teresa Szymońska jest najwierniejszą uczestniczką konkursu, a w archiwum Radia Katowice znajduje się kilkanaście monologów jej autorstwa”. Monologi te często są wykorzystywane przez Radio Katowice w cotygodniowych audycjach „Po naszymu...”. W listopadzie 2016 r. Teresa Szymońska została zwyciężczynią tegoż konkursu, zdobywając tytuł ŚLĄZACZKI ROKU 2016. Została też przyjęta do grona „Po naszymu Czelodka”, czyli grupy aktywnych Ślązaków.
Teresa Szymońska jest oddana kultywowaniu lokalnych tradycji przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Jest szefową Koła Seniora w Sośnicowicach od samego początku jego istnienia, czyli od 18 lat.
Pisze i starannie prowadzi kroniki różnych organizacji, również poza Sośnicowicami. W jej domowym archiwum znajduje się bardzo dużo dyplomów i serdecznych podziękowań m.in. od Centrum Kultury „Zamek w Toszku", Gminnego Ośrodka Kultury w Miedźnej i Zespołu Szkół Specjalnych w Zabrzu. Jest wolontariuszką Hospicjum Miłosierdzia Bożego w Gliwicach. O swej działalności na tym polu mówi że: „…pomagając innym – wiem, że pomagam także sobie...” . Jej ogromne zaangażowanie i poświęcenie zostało dostrzeżone i w 2015 roku uhonorowane statuetką „Przyjaciela Wolontariatu”.
Wiele uwagi poświęca miejscom ważnym dla Sośnicowic – swojej Małej Ojczyzny. Mieszkańcy, ceniąc jej dobre pomysły i darząc zaufaniem, wybrali ją na przewodniczącą Rady Mieszkańców Sośnicowic. Najbardziej ceni sobie czas spędzony w „Naszej Izbie Tradycji”, którą współtworzy od 2014 roku. To tam, wśród zgromadzonych eksponatów – dawnych przedmiotów powszechnego użytku przekazanych przez mieszkańców gminy Sośnicowice – spędza wiele czasu, oprowadzając liczne wycieczki, w tym zagraniczne. W tym miejscu prezentowane są śląskie tradycje i obrzędy, dotyczące m.in. przygotowywania świątecznych potraw. Izba cieszy się dużym zainteresowaniem i 2016 roku została wyróżniona w konkursie „Piękna Wieś Województwa Śląskiego” w kategorii „Najlepsze przedsięwzięcie popularyzujące tradycje, obrzędy i zwyczaje ludowe”.
Grzegorz Kamiński – historyk, społecznik, nauczyciel, człowiek wielu pasji. Szczególnie interesuje się historią regionalną: dziejami ziemi gliwickiej, powiatu gliwickiego, Wielowsi i swojej rodzinnej miejscowości, Toszka.
Jako historyk i pasjonat od lat zajmuje się popularyzacją żydowskiego dziedzictwa oraz bezinteresowną pracą z uczniami na cmentarzach żydowskich w Wielowsi, Toszku, Pyskowicach i Sośnicowicach, których jest społecznym opiekunem. Współorganizuje z różnymi instytucjami konferencje, seminaria i warsztaty historyczne związane z żydowskim dziedzictwem. W celu popularyzacji wśród młodzieży historii żydowskiego dziedzictwa naszego regionu organizował liczne konkursy plastyczne i historyczne oraz akcje edukacyjne. Dzięki jego społecznej inicjatywie cmentarze żydowskie na terenie powiatu gliwickiego stanowią miejsca, gdzie prowadzone są lekcje z edukacji regionalnej, oprowadzane są wycieczki, organizowane są Gliwickie Dni Dziedzictwa Kulturowego, Górnośląskie Dni Dziedzictwa, warsztaty historyczne i plastyczne dla dzieci i młodzieży, konferencje historyczne dla nauczycieli oraz liderów dialogu polsko-żydowskiego.
Ważnym wydarzeniem związanym z jego społeczną działalnością była uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej w miejscu dawnej synagogi w Toszku. Uroczystość odbyła się w rocznicę Nocy Kryształowej 9 listopada 2012 roku pod patronatem Ambasady Państwa Izrael, Naczelnego Rabina Rzeczypospolitej, Starosty Gliwickiego i Burmistrza Toszka. Grzegorz wspólnie z Piotrem Piwowarskim był też pomysłodawcą nadania gimnazjum w Toszku imienia Ireny Sendler.
Interesuje się również fotografią. Jest autorem kilkudziesięciu współczesnych kart pocztowych z terenu Toszka, gminy Wielowieś, w tym obrazujących żydowskie dziedzictwo na terenie powiatu gliwickiego.
Można go również uznać za pioniera łucznictwa dla dzieci i młodzieży na terenie Gliwic i powiatu gliwickiego. Współpracując z Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Toszku, dzięki wsparciu ówczesnego burmistrza Toszka, założył w 2008 roku pierwszą na terenie Gliwic i powiatu gliwickiego drużynę łuczniczą dla dzieci i młodzieży. W jej zajęciach od początku uczestniczą dzieci z rodzin patologicznych i dzieci niepełnosprawne. Propaguje także wśród uczniów strzelectwo. Przy współpracy z gminą Toszek i powiatem gliwickim organizował m.in. Powiatowe Zawody Strzeleckie z okazji Święta Konstytucji 3 Maja oraz Narodowego Święta Niepodległości.
To znany kolekcjoner. Kolekcjonuje przedwojenne karty pocztowe z terenu Toszka i gminy Wielowieś, stare figurki żołnierzyków, zajmuje się modelarstwem. Swoje zbiory udostępnia na liczne wystawy muzealne. Jego kolekcja zawiera również modele sikawek konnych z Kotliszowic i Toszka oraz strażackie zabawki.
Grzegorz Kamiński jest historykiem o wielu pasjach. Interesuje się dziejami straży pożarnej w Toszku. Współpracuje z Centralnym Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach, podejmując działania mające na celu m.in. ratowanie zabytkowych strażackich sikawek konnych z terenu gminy Wielowieś i Toszek.
Razem ze Szkołą Podstawowa w Toszku jest pomysłodawcą i współorganizatorem I Sesji Historycznej dla dzieci i młodzieży – Straż Pożarna w Toszku wczoraj i dziś.
Nagroda w 2017 roku w kategorii zbiorowej
Gospodarstwo Agroturystyczne „Ranczo” Proboszczowice
Gospodarstwo Agroturystyczne „Ranczo” Proboszczowice jest jednym z najlepiej funkcjonujących tego typu gospodarstw w regionie. Od wielu lat prowadzi szeroką działalność rolniczą, gastronomiczno-noclegową, handlową oraz edukacyjną. Niemalże co dnia „Ranczo” tętni życiem, organizując spotkania dla wielu środowisk i szkół, przedszkoli, seniorów, Kół Gospodyń Wiejskich, uczelni, samorządów, firm, zakładów pracy, instytucji itd.
Pracownicy „Rancza” kultywują śląskie i polskie tradycje regionalne oraz narodowe. Niosą pomoc potrzebującym i zawsze nakarmią głodnych i napoją spragnionych. To niezwykle pracowici i otwarci ludzie. Uzyskali wiele wyróżnień, nagród, pucharów za swoją działalność oraz sztandarowe dania, takie jak np. wieprzek filowany.
„Ranczo” Proboszczowice na czele ze swoim charyzmatycznym właścicielem, Krystianem Kiełbasą i jego żoną Kornelią Bieniek-Kiełbasą oraz dziećmi jest swego rodzaju wizytówką powiatu gliwickiego.
Obsługuje liczne powiatowe imprezy i uroczystości, jak trzeba działa charytatywnie. Gości u siebie przybywających do powiatu gliwickiego partnerów samorządu, m. in. z Niemiec, Walii i Czech. Promuje nasz powiat w kraju i zagranicą.
Zespół „Przebudzenie” zapoczątkował swoją działalność w październiku 2012 roku. Inicjatorami powstania zespołu są: siostra Barbara Mroziak ze Zgromadzenia Sióstr Maryi Niepokalanej i Adam Wójcik, obecnie kierownik Zespołu. Zespół tworzą ludzie, których łączy radość wspólnego bycia i radość śpiewania. Uczestnicy mają od 18 do 60 lat, wykonują wiele zawodów, działają na różnych polach i stworzyli wspólnie muzyczną rodzinę, która liczy ponad 30 osób. W zespole śpiewają m.in. nauczyciele z Zespołu Szkół im. Marii Konopnickiej w Pyskowicach, samorządowcy, urzędnicy oraz ludzie wielu innych profesji. Są entuzjastami, którzy w trakcie koncertów dzielą się z publicznością radością oraz potęgą swoich talentów wokalnych.
Nie zamykają się w określonym gatunku muzycznym czy tematyce. Śpiewają utwory religijne, w tym gospel, inspirują ich też tacy wykonawcy jak np. G. Łobaszewska, M. Jackson, M. Bajor czy W. Houston. Wybierają piosenki mądre, refleksyjne, energetyczne. W celu podniesienia swoich umiejętności biorą udział np. w spotkaniach warsztatowych z profesjonalnymi muzykami takimi jak: Karolina Glazer, Ken Burton, Gabriela Gąsior, Gabriela Blacha, którzy reprezentują różne style muzyczne (jazz, gospel).
„Przebudzenie” ma na swoim koncie sukces w postaci zdobycia pierwszego miejsca w prestiżowym Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Religijnej Cantate Deo. Zespół zaprezentował się w pięknym stylu podczas wspólnego koncertu z charyzmatycznym CLARET GOSPEL z Wybrzeża Kości Słoniowej regularnie występującym w Polsce. Do słynnych koncertów Przebudzenia należy support przed TGD, czyli zespołem Trzecia Godzina Dnia – znanym polskim pop-gospelowym chórem chrześcijańskim. Zespół został zaproszony przez Karolinę Glazer, polską wokalistkę jazzową i kompozytorkę, do współpracy przy nagraniu płyty.
„Przebudzenie” koncertuje w kościołach, centrach kultury, na licznych imprezach plenerowych i kulturalnych w naszym regionie, często występując charytatywnie.
„Przebudzenie” efektownie i efektywnie promuje Powiat Gliwicki w województwie śląskim i poza nim.
Nagroda w 2016 roku w kategorii indywidualnej
Eryk Sobel
Nagroda w 2016 roku w kategorii zbiorowej
Działa na rzecz Oddziału Ginekologiczno-Położniczego i Oddziału Noworodkowego Szpitala Powiatowego w Pyskowicach od dnia 11 stycznia 2000 r. Powstało z inicjatywy pacjentki oraz pracowników oddziału noworodkowego, położniczo-ginekologicznego i innych, którzy jako członkowie sympatyzujący pomagali w pracach na rzecz poprawy warunków pobytu pacjentek i noworodków na oddziale położniczo-ginekologicznym i noworodkowym.
Stowarzyszenie w swojej długoletniej działalności efektywnie realizuje wyznaczone cele, takie jak:
- poprawa komfortu rodzenia, wprowadzenie nowych metod rodzenia,
- poprawa warunków hotelowych pacjentek przebywających na oddziałach,
- doposażenie oddziału w nowoczesny sprzęt diagnostyczny i leczniczy,
- doskonalenie zawodowe personelu w zakresie nowoczesnych metod opieki nad rodziną i noworodkiem,
- rozwijanie kontaktów z wiodącymi organizacjami o podobnych założeniach np. „Godula – Hope”. Stowarzyszenie efektywnie pomagało i pomaga szpitalowi w poprawie warunków lokalowych i zabezpieczeniu w sprzęt. Członkowie stowarzyszenia z własnych środków zakupili nowoczesny ultrasonograf, aparaty KTG, aparaty UDT do słuchania tętna płodu, sprzęt do pielęgnacji noworodków, dwa puls oksymetry. Doposażyli sale zabiegowe i punkty pielęgniarskie.
Dzięki działalności stowarzyszenia w pyskowickim szpitalu rodzi się godnie i wygodnie!
Już od ponad dwóch dekad aktywnie uczestniczy nie tylko w życiu Kościoła Katolickiego, uświetniając swymi wystąpieniami msze święte i nabożeństwa, ale także w życiu społeczno- kulturalnym na poziomie lokalnym, regionalnym, a nawet międzynarodowym. Chór od początku swego istnienia bierze udział w przedsięwzięciach kulturalnych, takich jak: Przeglądy Chórów Powiatu Gliwickiego w Toszku, Przegląd Chórów Parafialnych Diecezji Gliwickiej w Zabrzu, Ogólnopolski Konkurs Pieśni Postnych w Żorach, koncerty kolęd – tu w szczególności – oprócz licznych występów lokalnych w rodzinnej Gminie Pilchowice czy gminach sąsiednich – podkreślić należy występy na koncertach zagranicznych w Ostrawie-Hošťálkovicach. Ponadto Chór aktywnie włącza się w przedsięwzięcia, uroczystości i obchody związane z życiem społecznym, kultywowaniem tradycji i upowszechnianiem historii regionu. Żerniccy artyści swymi występami rozpowszechniają śpiewacze tradycje Śląska.
Nagroda w 2015 roku w kategorii indywidualnej
Lekarz Gizela Kensy-Reginek przez wiele lat była kierownikiem Poradni Higieny Szkolnej, powszechnie chwaloną za wzorowe prowadzenie spraw związanych z rozwojem dzieci i młodzieży. Zawsze aktywna społecznie, udzielała pomocy Stowarzyszeniu CUM Amicis w pięknej idei integracji dzieci naszych sąsiednich krajów i przybliżaniu im ojczyzny swoich przodków. Organizowała festyny pediatryczne, aby przez zabawę propagować wiedzę medyczną i oświatę sanitarną. Niezapomniane przez knurowskie dzieci są jej spotkania „mikołajkowe". Była rownież inicjatorką i wspołzałożycielką Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Knurowie. Nadal aktywnie uczestniczy w zajęciach tego uniwersytetu prowadząc zajęcia w szkole babć i dziadków. Brała udział w akcji „Cała Polska czyta dzieciom" w przedszkolu nr 3 w Szczygłowicach. Przez swoich małych i większych pacjentów nominowana do „Orderu Uśmiechu".
Stefan Kusz od urodzenia związany jest z Gminą Wielowieś. Aktywnie uczestniczy w życiu społecznym nie tylko swojej miejscowości, ale rownież całej gminy. Pelnił wiele funkcji społecznych, jest aktywnym działaczem Ludowego Klubu Sportowego „Zryw" Radonia. Jego pasją jest myślistwo, posiada w swoich zbiorach trofea z wielu krajów. Jest członkiem Polskiego Związku Łowieckiego, prezesem koła „Knieja 3", członkiem Okręgowej Rady Łowieckiej, Komisji Kynologicznej, instruktorem i sędzią Strzelectwa Myśliwskiego.
Nagroda w 2015 roku w kategorii zbiorowej
Stowarzyszenie jest organizacją pożytku publicznego. Idea powstania hospicjum w Pyskowicach zrodziła się w roku 2002 z inicjatywy śp. lek. med. Hanny Smolik-Ziemniak oraz ks. Zbigniewa Wnękowicza, proboszcza parafii pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Pyskowicach. W pierwszych latach działalność i idea hospicyjna prowadzona była pod szyldem Hospicjum Miłosierdzia Bożego w Gliwicach, natomiast Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych „Hospicjum w Pyskowicach" zarejestrowano w 2005 r. Zespół (lekarz — pielęgniarka — duchowny) wspierany przez wolontariuszy obejmuje bezpłatną opiekę chorych i ich rodziny. Hospicjum Domowe zajmuje się opieką nad ciężko chorymi na choroby nowotworowe.
Stowarzyszenie obejmuje swoją działalnością miasto Pyskowice oraz okoliczne miejscowości z terenu Powiatu Gliwickiego. Członkowie Stowarzyszenia na co dzień zajmują się przede wszystkim poprawą jakości życia pacjenta z cieżką chorobą poprzez likwidację objawów, zapewnienie bezpieczeństwa chorym i ich rodzinom. Ich praca umożliwia nieuleczalnie chorym i umierającym przebywanie w domu, w gronie najbliższych osób poprzez ograniczenie do minimum potrzeby hospitalizacji. Leczenie szpitalne nie może przynieść już poprawy stanu zdrowia i dalszy pobyt w szpitalu nie ma sensu. Chory potrzebuje zniesienia bólu, starannej pielęgnacji oraz wsparcia psychicznego duchowego w obliczu śmierci. Opieka musi być zapewniona przez całą dobę, by pomóc w każdej chwili. Hospicjum w Pyskowicach od wielu lat pełni taką funkcję. Członkowie Stowarzyszenia poprzez swoją działalność kształtują postawy szacunku wobec życia i człowieka. Udzielają opieki medycznej, opiekuńczej, psychologicznej i duchowej osobom terminalnie chorym na chorobę nowotworową oraz pomagają w sprawowaniu opieki. Obecnie opiekę nad pacjentami sprawuje 3 lekarzy medycyny, 6 pielęgniarek, 2 fizjoterapeutki, psycholog, ksiądz i 25 wolontariuszy. Ta trudna praca wymaga od nich poświęcenia, czasu i umiłowania człowieka chorego. Nie każdy jest w stanie jej podołać. Oni jednak trwają w swojej dzialalności niezmiennie przez wiele lat. Opieka hospicyjna jest trudna do przecenienia. Pomaga wyrobić dojrzałą postawę wobec życia i śmierci. Zaangażowanych w funkcjonowanie pyskowickiego hospicjum jest także wielu ludzi młodych. Pyskowickie hospicjum jest bardzo ważnym społecznie działaniem w gminie Pyskowice i okolicznych miejscowościach sąsiednich gmin. Opieka hospicyjna daje chorym i ich rodzinom poczucie, że nie są osamotnieni i pozostawieni sami sobie. W roku 2015 Stowarzyszenie obchodzi 10-lecie swojej działalności. Przyznanie nagrody Bene Meritus jest wyrazem uznania dla działalności Stowarzyszenia oraz uhonorowaniem osob pracujących w hospicjum.
Orkiestra Dęta w Kotulinie działa nieprzerwanie od 1893 r. lat gromadząc mieszkańców Kotulina i okolic. Od początku jej istnienia szkoleniem członków orkiestry zajmował się najlepszy z muzykantów. Obecnie większość członkow orkiestry ukonczyła szkoły muzyczne lub jeszcze się w nich uczy, uzyskując bardzo dobre wyniki i zdobywając liczne wyrożnienia. W ostatnich latach osobą prowadzącą orkiestrę i uczącą jej członków był Romuald Krupa. Od czterech lat dyrygentem i prowadzącym orkiestrę jest Harald Powrósło, wychowanek orkiestry, absolwent szkoły muzycznej i muzyk Filharmonii Opolskiej. Orkiestra Dęta reprezentuje Kotulin, gminę Toszek, powiat gliwicki i województwo ślkąskie, a tym samym nasz kraj, dając koncerty w Czechach i Niemczech. Sumienna i systematyczna praca owocuje licznymi występami, uświetnia uroczystości kościelne, imprezy okolicznościowe, festyny, dożynki, parady, orkiestry i przeglądy muzyczne. Orkiestra jest formacją otwartą dla wszystkich, którzy potrafią grać na instrumentach wchodzących w skład orkiestr dętych. Stały skład orkiestry to ponad 40 osób w różnym wieku. Obecnie orkiestra posiada bogaty program, który jest dostosowany do możliwości wykonawczych członków orkiestry. Działalność koncertowa orkiestry jest najlepszą wizytówką i zachętą dla młodszych i starszych osób, które mają w planach wstąpić w szeregi orkiestry. Osiągnięcia ostatnich lat: 2012 — III miejsce na XX Przeglądzie Orkiestr Mniejszości Niemieckiej w Leśnicy; 2014 - II miejsce na XXII Przeglądzie Orkiestr Mniejszości Niemieckiej w Leśnicy. Liczne coroczne zaproszenia do udziału w paradach orkiestr:
- Festiwal Orkiestr w Białej
- Festiwal Orkiestr w Polskiej Cerkwi
- Prószkowskie Parady Orkiestr Dętych
Prezentacja orkiestry połączona z odegraniem hymnów podczas meczu piłkarskiego reprezentacji Polski i Włoch — juniorów na stadionie Piasta Gliwice.
Reprezentowanie Górnego Śląska podczas mszy świętej połączonej z pielgrzymką mniejszości narodowych we wrocławskiej katedrze.
Cotygodniowe próby dla młodych osób to czas na zdobywanie doświadczenia, nauka czytania nut, zdobywanie muzycznych umiejętności i pracy w grupach. Dla starszych członków orkiestry to inny sposób spędzenia czasu, spotkania z rówieśnikami i dobra zabawa podczas gry na instrumentach. A dla najstarszych to relaks od trudów dnia codziennego, radość z muzykowania, przeżycie przygody połączonej z dowartościowaniem swojej osoby na scenie. Jednak wszystkich członków orkiestry łączy jedno: zamiłowanie do muzyki i muzykowania.
Nagroda w 2014 roku w kategorii zbiorowej
Chór „SKOWRONEK” z Gierałtowic
Chór „Skowronek” ma bardzo długą i bogatą historię. Choć formalnie powstał w czerwcu 1914 r. pod nazwą Towarzystwo Śpiewu „Skowronek”, to jego prekursorem było małe kółko śpiewacze, które polskimi pieśniami patriotycznymi uświetniało uroczystości organizowane przez Towarzystwo Filaretów w Gierałtowicach na początku XX w. Nie sposób wyliczyć wszystkich zasług i osiągnięć 100-letniego Jubilata.
Najważniejsze to:
1. Od początku istnienia chór był niezwykle zaangażowany w budzenie polskiego ducha narodowego i tworzenie śląskiego ruchu śpiewaczego. Już w maju 1919 r. zasłużył sobie na przyjęcie w poczet Śląskich Kół Śpiewaczych. Należał do Okręgu Przyszowickiego.
2. Po przyłączeniu część Górnego Śląskiego do Macierzy uczestniczył w licznych uroczystych Mszach świętych, akademiach, festynach i wieczornicach odbywających się w polskich miejscowościach, ze świadomością, że pieśnią i kulturą służą odrodzonej Polsce.
3. Pod koniec I – szej wojny światowej niezależnie od działalności śpiewaczej, Towarzystwo Śpiewu „Skowronek” rozwinęło działalność teatralną. W okresie międzywojennym wystawili w Gierałtowicach i w Domu Związkowym w Knurowie łącznie 25 sztuk teatralnych
i humoresek. Przy świętowaniu np. rocznic Powstań Śląskich i Plebiscytu na uroczystych akademiach, oprócz pieśni, recytowano również wiersze patriotyczne.
4. W okresie międzywojennym chór brał udział w dwunastu zjazdach Kół Śpiewaczych Okręgu Przyszowickiego i trzykrotnie w zjazdach wojewódzkich w Katowicach (1925, 1930 i 1938 r.).
5. Niezależnie od zjazdów okręgowych i wojewódzkich brał udział w licznych koncertach jubileuszowych innych chórów i organizacji np. straży pożarnej, towarzystwa gimnastycznego „Sokół”. Uświetniał swoimi występami święta kościelne i państwowe, był ośrodkiem życia kulturalnego.
6. W okresie międzywojennym zapoczątkowane zostały koncerty muzyki poważnej – prezentowano twórczość Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki i Ignacego Paderewskiego.
7. Po zakończeniu II wojny światowej chór „Skowronek” wznowił swoją działalność uczestnicząc w licznych przeglądach, koncertach i festiwalach organizowanych przez Oddział Śląski, Okręg Rybnicki i Okręg Gliwicko – Zabrski. Był zawsze tam, gdzie piękna muzyka
i śpiew stanowiły oprawę ważnych wydarzeń
8. W 1991 r. uświetnił obchody 200-lecia Konstytucji 3 Maja i 70 rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego, występując obok chóru z Jabłonkowa na Zaolziu, „Schola Cantorum”
z Knurowa i wszystkich chórów Gminy Gierałtowice.
9. Trzykrotnie brał udział w Ogólnopolskich Zlotach Chórów i Orkiestr w Sanktuarium Matki Boskiej w Licheniu.
10. Oprócz koncertów w Polsce występował także za granicą. W 1998 r. koncertował w Wiedniu na Kahlenbergu podczas pielgrzymki do Ojca świętego Jana Pawła II.
11. Od 25 lat organizuje koncerty kolęd w gierałtowickim kościele. W tym roku gościem był chór z Bukowiny na Ukrainie.
12. Od 1992 r. jest gospodarzem i uczestnikiem koncertów pieśni sakralnej im. Ks. Grzegorza G. Gorczyckiego. O wysokiej randze koncertów świadczą ich szczególni wykonawcy. Oprócz chórów gminnych w 2007 r. wystąpił chór z Francji dając popis śpiewu w języku francuskim, łacińskim i polskim, a w roku 2004 wystąpił chór Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
13. Od 1993 r. co roku koncertuje w czasie „Śląskich Godów” Gminy Gierałtowice.
14. Począwszy od 2001 r. bierze udział w Powiatowych i Międzynarodowych Festiwalach Chórów w Toszku (łącznie 11 razy) organizowanych przez Starostwo Powiatu Gliwickiego.
15. W 2004 r. chórowi „Skowronek” został nadany status członka Konfraterni Najstarszych Chórów i Orkiestr Województwa Śląskiego.
16. Za upowszechnianie muzyki chóralnej otrzymał wiele nagród i odznaczeń. Najważniejsze to:
a) (1984 r.) Złota Odznaka z Wieńcem Laurowym Polskiego Związku Chórów i Orkiestr (najwyższe odznaczenie PZCHiO)
b) (1984 r.) Medal im. J. Fojcika przyznany przez Oddział Śląski Polskiego Związku Chórów i Orkiestr
c) (1989 r.) Złota Odznaka „Zasłużony w Rozwoju Województwa Katowickiego”
d) (2002 r.) tytuł „Zasłużony dla Gminy Gierałtowice”.
Założyciele Towarzystwa Śpiewu „Skowronek” 100 lat temu mieli na uwadze przede wszystkim budzenie ducha narodowego poprzez stosowanie polskiego słowa śpiewanego i mówionego jako oręża w walce o przetrwanie narodu polskiego. Ważną rzeczą było i jest rozwijanie poczucia i wspólnoty wokół takich wartości jak ojczyzna, honor i wiara. Pomagało to przetrwać ciężkie czasy pełne trosk
o własny byt. I choć dzisiaj cele działalności chóru nieco się zmieniły, to przecież i tak jego istotą jest podnoszenie poziomu życia mieszkańców, umożliwienie kontaktu z muzyka i śpiewem, kulturalne wypełnianie wolnego czasu i promowanie lokalnych talentów . Półtoragodzinne próby dwa razy
w tygodniu przez cały rok to wyraz wyjątkowego poświęcenia. Dodać należy, że wśród chórzystów są przypadki trzypokoleniowych śpiewających rodzin. Ciężka, systematyczna praca owocuje licznymi występami (w ostatnich latach ponad 30 w roku). „Skowronek” jest ozdobą każdych dożynek (nie tylko w gminie) Śląskich Godów, uroczystości państwowych, kościelnych a także prywatnych. Cieszy się ogromnym uznaniem mieszkańców. Optymizmem napawa fakt, że wśród chórzystów widać również młodych ludzi, a więc jest nadzieja, że ruch śpiewaczy nie zaginie. Repertuar chóru jest różnorodny, wykonywane są utwory kompozytorów polskich i zagranicznych, klasyczne
i rozrywkowe, ludowe i religijne – słowem każdy coś znajdzie dla swojego ucha.
„Skowronek” ma szczególne osiągnięcia w dziedzinie rozwoju ruchu śpiewaczego, w kultywowaniu tradycji wspólnego muzykowania i śpiewu. Poprzez długoletnią pracę dla pieśni uszlachetnia społeczeństwo i służy Polsce, upowszechnia dobre imię Gierałtowic, Powiatu Gliwickiego i Śląska.
Nagroda w 2013 roku w kategorii indywidualnej
Alfred Kubicki jest twarzą ochotników, pokazuje swoją pracą, że ratowanie mienia i życia ludzi jest ponadczasowe. Nadal czynnie pracuje społecznie jako wiceprezes Zarządu Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Gliwicach – dając innym przykład bezinteresownej służby publicznej.
Nagroda w 2013 roku w kategorii zbiorowej
Wyróżniającą cechą chóru „Słowik” w Przyszowicach jest kontynuowanie tradycji śpiewaczych na ziemi gliwickiej przez 100 lat. Kolejna cecha to wysoki poziom organizacyjny, o czym świadczą bogate obchody 100-lecia, które rozpoczęto uroczystą mszą św. z udziałem ks. biskupa Cichego. W ramach obchodów stulecia zorganizowano m.in. „Wieczór Wspomnień” poświęcony zmarłym członkom chóru. Uroczystość zakończono wielkim koncertem galowym z udziałem kwintetu smyczkowego oraz solistów, na którym prezes Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr w Katowicach ks. prof. Reginek odznaczył sztandar chóru złotą odznaką z brylantem. Chór na cmentarzu ma tablicę pamiątkową, postawioną w hołdzie zmarłym śpiewakom w powiecie gliwickim. Śpiewał na Dożynkach Powiatowych, gdzie zaprezentował unikatowy program, wykonany przy wręczaniu przez starostę bochna chleba wszystkim gminom. Ubogacił też wszystkie Powiatowe Przeglądy swoim ludowym programem. Prowadzi bardzo pieczołowicie dokumentację działalności, posiadając cenne kroniki. W uznaniu bogatej tradycji i zasług chór „Słowik” został przyjęty do Ogólnopolskiej Konfraterni Najstarszych Chórów i Orkiestr, otrzymując specjalny certyfikat.
Chór promuje swymi występami Centrum Kultury „Zamek w Toszku”, gminę Toszek i powiat gliwicki. Do najważniejszych wydarzeń kulturalnych, w których brał udział, , a które są bezpośrednio związane z powiatem gliwickim, należy zaliczyć: udział w koncercie charytatywnym na rzecz Szpitala Powiatowego w Pyskowicach w 2004 roku, udział w festiwalach muzycznych w Ruthin i Llangollen w Walii w 2005 roku, udział w I Spotkaniach Chóralnych w Pierwoszynie na zaproszenie chóru Morzanie/Powiat Pucki w 2006 roku, udział w koncercie charytatywnym na rzecz Szpitala Powiatowego w Pyskowicach w 2007 r., koncert w Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Konopnickiej w Pyskowicach podczas odsłonięcia tablicy poświęconej patronce szkoły Marii Konopnickiej w 2010 roku. Chór był inicjatorem odbywającego się corocznie od 2001 r. Powiatowego Festiwalu Chórów.
Nagroda w 2012 roku
LUDOWY KLUB SPORTOWY „PRZYSZŁOŚĆ” CIOCHOWICE
LKS „Przyszłość” Ciochowice jest przykładem doskonałej współpracy społeczności lokalnej, czyli sołectwa ze sportowcami i samorządem. Pokazuje, iż w małej miejscowości można rozgrywać dużą piłkę, wychował także wielu sportowców Ziemi Gliwickiej.
Klub powstał w 1948 r. z inicjatywy Michaliny Skibińskiej i Jana Kozła. Przez pierwsze lata potyczki sportowe miały charakter towarzyski, a rozgrywane były z sąsiadami zza miedzy. W 1952 r. odbyły się pierwsze zawody mistrzowskie, wtedy to występowały drużyna seniorów i juniorów w klasie D. W 1955 r. drużyna piłkarzy awansowała do klasy C, co było pierwszym tak znaczącym sukcesem sportowym tego klubu. LZS posiadał wówczas dwie drużyny seniorów w klasie C i klasie D oraz drużynę juniorów. W 1956 r. zawiązała się sekcja łucznicza, która z powodzeniem występowała w szeregu zawodach łuczniczych.
W latach 1960-64 drużyna występowała w licznych turniejach i festynach, zajmując czołowe lokaty. Efektem dobrej gry w tamtym okresie był awans w 1964 r. do klasy B. Dużą popularnością w Ciochowicach cieszyła się żeńska drużyna piłki siatkowej, która – ze względu na brak własnej sali – swoje mecze rozgrywała na różnego rodzaju festynach.
W 1974 r. powstała sekcja tenisa stołowego, która występowała w klasie A, niestety po dwóch latach istnienia została rozwiązana.
W 1979 r. zespół seniorów dotarł do finału Wojewódzkiego Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Rady Wojewódzkiej zrzeszenia LZS i Prezesa OZPN Katowice, zajmując w nim II miejsce. W sezonie 1979/80 drużyna awansowała do klasy A. Z upływem czasu „Przyszłość” stała się czołową ekipą w tej klasie rozgrywkowej. W roku 1985 dobra postawa drużyny zostaje nagrodzona awansem do klasy terenowej, był to jak dotąd największy sukces sportowy zespołu.
Początki gry w tej klasie były trudne, gdyż Ciochowicom jako małej wiosce przyszło rywalizować z rezerwami takich klubów jak: Górnik Zabrze, Ruch Chorzów, Zagłębie Sosnowiec, Polonia i Szombierki Bytom. Jednak z biegiem czasu drużyna grała coraz lepiej i plasowała się coraz wyżej w tabeli.
W 1990 r. przy reorganizacji klasy terenowej „Przyszłość” zajęła 6 miejsce i tym samym rozpoczęła grę w klasie okręgowej, mając także drużynę seniorów w klasie B i juniorów. W klasie okręgowej Ciochowice zajmowały wysokie lokaty, w 1997 - 6 miejsce, w 2000 r. - 2 miejsce, 2002 r. - 4 miejsce, a w 2003 r. – 2 miejsce. Po paru latach gry w środku tabeli nadchodzi rok 2009, w którym „Przyszłość” Ciochowice zajmuje pierwsze miejsce i awansuje do IV ligi. Istnieje także drużyna juniorów i trampkarzy rocznik 94.
Ponadto w Ciochowicach w 1991 r. został powołany Społeczny Komitet Budowy Domu Sportowca z zapleczem dla zawodników. Uroczyste otwarcie nastąpiło w listopadzie 1998 r. Kolejną inwestycją był remont boiska, który rozpoczął się w 1999 r., a jego otwarcie odbyło się w 2001 r., po dwóch latach powstało boisko treningowe, na którym zainstalowano oświetlenie. Od momentu oddania głównego boiska w Ciochowicach na murawie grały takie kluby jak: Górnik Zabrze, GKS Bełchatów, Banik Ostrawa, Ruch Chorzów, Widzew Łódź, Polonia Bytom, a także Szczakowianka Jaworzno, a nawet Lech Poznań. Przez klub przewinęło się wielu znanych piłkarzy i trenerów.
W roku 2009 zespół awansował do IV ligi.
Prezesami „Przyszłości” byli: Jan Laksa, Antoni Kuchta, Teodor Dziuba, Paweł Kuchta, Horst Materla, Ewald Laksa, w 1985 r. prezesem został Rainhard Morawiec, który pełni tę funkcję do dziś.
Klub bierze udział w życiu codziennym mieszkańców, wspólnie z Radą Sołecką organizuje imprezy takie jak: majówki dla mieszkańców, festyny, dożynki i mikołajki dla najmłodszych. Utrzymuje się z dotacji Gminy, ale i sam prowadzi działalność gospodarczą.
Nagroda w 2011 roku w kategorii indywidualnej
Nagroda w 2011 roku w kategorii zbiorowej
Założycielką, autorką wszystkich scenariuszy i reżyserką przedstawień jest Agnieszka Nalepka, a autorem scenografii oraz instruktorem wokalnym Adam Wójcik. Obecnie w teatrze występuje około 40 młodych aktorów. Wysoki poziom zrealizowanych przedsięwzięć oraz niewątpliwy talent wykonawców sprawił, iż teatr ma rzesze wielbicieli nie tylko w Pyskowicach, ale również w naszym powiecie, w Polsce, a nawet poza jej granicami. Każdy spektakl ogląda od kilkuset do kilku tysięcy osób, a bilety na spektakle wciąż są towarem deficytowym. W 2010 r. soliści teatru nagrali piosenkę pt. „Ballada o Pyskowicach”, która stała się nieoficjalnym hymnem Pyskowic.
Nagroda w 2010 roku w kategorii indywidualnej
Od momentu powstania nowej diecezji związany jest ze strażakami. W czasie wielkich pożarów w 1992 roku wspierał ich modlitwą odprawiając msze za żywych i zmarłych strażaków; od tego czasu w każdą pierwszą niedzielę września w Magdalence koło Tworoga Małego odprawia mszę dla i za strażaków.
Za swoje oddanie strażakom został mu nadany tytuł Honorowego Członka Ochotniczej Straży Pożarnej. Ksiądz Biskup promuje także nasz powiat w czasie licznych oficjalnych i towarzyskich spotkań z władzami powiatów czy też władzami kościelnymi. Jest z nami – mieszkańcami powiatu gliwickiego podczas dożynek powiatowych oraz w czasie dorocznych opłatków samorządowych.
Jest aktywnym działaczem kółka filatelistycznego i numizmatycznego w Pyskowicach. Pełni funkcję prezesa Koła nr 30 w Pyskowicach. Pan Władysław publikuje w Zeszytach Gliwickich i Przeglądzie Pyskowickim, wydał też album „Pyskowice na starych widokówkach”, które sam kolekcjonował.
Nagroda w 2010 roku w kategorii zbiorowej
„Calvi Cantores” to nie tylko zespół muzyczny, ale także Stowarzyszenie.
Głównymi celami zespołu jak i stowarzyszenia jest propagowanie i promocja muzyki, zwłaszcza muzyki chóralnej, upowszechnianie i rozwijanie kultury regionalnej oraz działalność charytatywna.
Artyści swoje cele realizują poprzez udział w wielu koncertach i konkursach, których są częstymi laureatami i zwycięzcami. Zespół Calvi Cantores jest współorganizatorem Dni Muzyki Chóralnej w Knurowie oraz pomysłodawcą i współorganizatorem Knurowskiej Wiosny Muzycznej.
Członkami zespołu są mężczyźni, którzy na co dzień wykonują różne zawody, jednak po godzinach łączy ich wspólna pasja – śpiew.
Nagroda w 2009 roku w kategorii indywidualnej
Za swoją działalność otrzymał Złotą Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego, tytuł Honorowy Dawca Krwi Zasłużony dla Zdrowia Narodu oraz Laur Knurowa. Obecnie jest Prezesem Honorowym knurowskiego klubu krwiodawców.
Nagroda w 2009 roku w kategorii zbiorowej
Została założona w 1959 roku. W okresie swej działalności LWSM wybudowała 134 budynki mieszkalne z 5713 lokalami mieszkalnymi, a także szereg obiektów i pawilonów użytkowych o powierzchni przekraczającej 18 000 m2. Do działalności LWSM należy m.in. utrzymywanie zasobów mieszkaniowych i infrastruktury towarzyszącej we właściwym zapewniających komfort zamieszkiwania stanie.
Wśród wielu inicjatyw LWSM wymienić można m.in. działania z zakresu ochrony środowiska - ocieplenie budynków, modernizacja instalacji grzewczych – dzięki czemu osiągnięto efekt ekologiczny (zmniejszenie emisji do atmosfery zanieczyszczeń) oraz efekty energetyczny (zmniejszenie zapotrzebowania na energię cieplną). Inicjatywy te zostały docenione m.in. przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, który przyznał LWSM nagrodę „Solidny Eko Partner”. Z kolei działania związane z utylizacją azbestu i termomodernizacją zostały nagrodzone Wielką Nagrodą Prezydenta Izby Budownictwa. Ponadto LWSM to również działalność społeczna, kulturalna, sportowa i charytatywna prowadzona na rzecz mieszkańców powiatu gliwickiego. Podstawą aktywności kulturalno-oświatowej są 3 kluby. Działają tam koła zainteresowań i sekcje, które skupiają wielu mieszkańców.
Nagroda w 2008 roku w kategorii indywidualnej
Śp. Józef Brzezina był człowiekiem pracowitym. Wraz z rodziną prowadził gospodarstwo rolne. 27 lat przepracował w Kopalni Węgla Kamiennego „Knurów–Szczygłowice”. Od 1954 roku był zaangażowany w działalność społeczną na rzecz sołectwa Wilcza i gminy Pilchowice. Był radnym Gromadzkiej Rady Narodowej do 1977 roku, a później radnym Rady Gminy Pilchowice do 2006 roku. w której pełnił funkcję przewodniczącego i wiceprzewodniczącego. Od 1993 roku przez 9 lat jako sołtys dbał o sprawy mieszkańców Wilczy. Od 17 roku życia był aktywnym członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej.
Całe swoje dorosłe życie poświęcił sprawom sołectwa Wilcza, gminie Pilchowice i Ziemi Gliwickiej. Współtworzył i rozwijał wiele lokalnych organizacji mieszkańców. Dzięki jego zaangażowaniu powstało boisko sportowe wraz z całym zapleczem, ośrodek zdrowia oraz straż pożarna. W 1987 roku otrzymał nagrodę Społecznika Roku nadaną przez województwo katowickie.
Nagroda w 2007 roku w kategorii osoba fizyczna
Śp. Stefania Grzegorzyca przez 30 lat pracowała jako nauczyciel języka polskiego. W ramach zajęć pozalekcyjnych prowadziła w szkole teatr poezji. Była nieocenioną skarbnicą wiedzy na temat strojów, obyczajów i gwary śląskiej. W 1995 roku założyła dziecięcy zespół folklorystyczny „Wrazidloki” im. Czesława Jasicy, w którym przez 11 lat była kierownikiem artystycznym. Przez te lata reprezentowała miasto i powiat na licznych festiwalach i konkursach. Była laureatką III edycji konkursu „Po naszymu, czyli po śląsku”, w którym zajęła III miejsce. Pani Stefania Grzegorzyca jest autorką słów hymnu miasta Knurów i dwukrotnie została nominowana do tytułu „Człowieka Ziemi Gliwickiej”. Swoje refleksje przelewała na papier, czego rezultatem jest wydany tomik poezji „A jak się urodzisz”.
Nagroda w 2007 roku w kategorii osoba prawna
Jest to organizacja pozarządowa, która przez realizację swych zadań czynnie przyczynia się do rozwoju i promocji Gminy Gierałtowice i Powiatu Gliwickiego. Może poszczycić się realizacją wielu projektów z dziedziny edukacji, kultury, sportu, pomocy społecznej i rozwoju społeczeństwa obywatelskiego m.in.: Europejska Szkoła Praw Człowieka, Młodzieżowa Wszechnica Praw Obywatelskich, Jesienne Wojewódzkie Biegi Przełajowe, Podziel się posiłkiem, Działaj Lokalnie. FMS założyło pierwszy w powiecie gliwickim lokalny ośrodek doradztwa i pośrednictwa pracy pod nazwą Gminne Centrum Informacji. FMS może poszczycić się również kilkoma publikacjami, m.in. „Młodzież w Unii Europejskiej” – 2001 rok.