Kalendarium

Uroczystości w Barucie

„Śląski Katyń” to miejsce upamiętniające masową zbrodnię, dokonaną we wrześniu 1946 r. przez NKWD i UB na żołnierzach Narodowych Sił Zbrojnych. Na Polanie Śmierci w Dąbrówce zamordowano wówczas około 200 osób, w większości partyzantów działających w Polsce po 1945 r., obrońców Ojczyzny z lat 1939-1946 oraz żołnierzy powracających z Zachodu do kraju po zakończeniu wojny.

Co roku w ostatnią sobotę września pod pamiątkowym Krzyżem Partyzanckim ustawionym na leśnej polanie „Hubertus”, odprawiana jest msza w intencji Ojczyzny oraz zamordowanych żołnierzy. Tradycyjnie też odczytywany jest wówczas uroczyście Apel Poległych, a następnie uczestnicy uroczystości składają kwiaty pod Krzyżem Partyzanckim.

Polana „Hubertus” znajduje się pomiędzy Barutem a Dąbrówką (gmina Wielowieś) – na pograniczu powiatów gliwickiego i strzeleckiego oraz województw śląskiego i opolskiego. Śmierć ponieśli tu żołnierze zgrupowania kpt. Henryka Flamego ps. „Bartek”, zwabieni przez agentów UB i NKWD. Umieszczono ich w baraku, który następnie został wysadzony w powietrze i spalony. Przez kilkadziesiąt lat zbrodnia ta okryta była milczeniem, ale pamięć o niej zachowali okoliczni mieszkańcy, którzy następnie, po 1989 roku, doprowadzili do postawienia na polanie „Hubertus” pamiątkowego krzyża. Od tego czasu co roku, w ostatnią sobotę września, czczona jest pamięć pomordowanych.

Uroczystość organizuje Gmina Wielowieś i Stowarzyszenie Pamięci Armii Krajowej, zaś wsparcia organizacyjnego i finansowego udziela Starostwo Powiatowe w Gliwicach.


 
Facebook