Aktualności

XI Gminny Konkurs Poezji Rodzimej im. ks. K. Damrota

XI Gminny Konkurs Poezji Rodzimej im. ks. K. Damrota

28 października odbył się XI Gminny Konkurs Poezji Rodzimej im. ks. K. Damrota, zorganizowany przez Stowarzyszenie Pilchowiczanie Pilchowiczanom, Gminną Bibliotekę Publiczną w Pilchowicach i Radę Sołecką Pilchowic.

Konkurs, poprowadzony przez sekretarz Gminy Pilchowice Dagmarę Dzidę, rozpoczął się występem Danuty i Marleny Bani – laureatek finału IX edycji Spichlerzowego Przeglądy Etnokletów „Godomy po naszymu” w Kochcicach. Następnie uczennice Agnieszka Kaczor, Wiktoria Imiłowska i Dominika Kłosek zadeklamowały wiersz Konstantego Damrota „Wieże piastowskie na Śląsku”, po którym rozpoczęły się zmagania konkursowe uczniów szkoły podstawowej i dorosłych.

Jury w składzie: Teresa Bochenek – dyrektorka Miejskiej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 2 w Knurowie, Mariola Serafin – polonistka Szkoły Podstawowej w Pilchowicach oraz Beata Gillner – dyrektorka Gminnej Biblioteki Publicznej w Pilchowicach, nie miało łatwego zadania.

W konkursie udział wzięło osiemnaścioro uczniów Szkoły Podstawowej z Pilchowic i Wilczy oraz pięć osób dorosłych. Uczniów przygotowały polonistki Mariola Serafin, Paulina Skocz i Jolanta Rak ze Szkoły Podstawowej w Pilchowicach oraz Agata Borkowska ze Szkoły Podstawowej w Wilczy.

Pierwsze miejsce w kategorii wiekowej „uczniowie szkoły podstawowej” zajęła Agata Garcorz  /VI klasa SP w Pilchowicach/ wierszem „Mój azyl”. Drugie miejsce otrzymała Aleksandra Radomska /VII klasa SP w Pilchowicach/ za wiersz „Malarka”, a trzecie – Alicja Dzida /VII klasa SP w Pilchowicach/ za wiersz „Kocie życie”. Wyróżnienia otrzymali Małgorzata Wymysło /VI klasa SP w Wilczy/ za wiersze „Jest takie miejsce” i „Zima”, Jakub Plichta  za wiersz „Konstanty” i Marcelina Ścieranka za wiersz „Współlokator” – oboje z VI klasy SP w Pilchowicach oraz Jan Gorgoń za wiersz „Lekcja”, Krzysztof Karaim za wiersz „Wiatr”, Karol Kowol za wiersz „Tak jak ja” – wszyscy z VII klasy SP w Pilchowicach.

W kategorii wiekowej „dorośli” pierwsze miejsce zdobyła Anna Kaszek z Wilczy za wiersze „Ty sztyjc bydziesz bajtlym”, „***” i „Biznes kontra dusza”. Drugie miejsce zajęła Edyta Duda z Wilczy za wiersze „Zatrzymać czas”, „Internet”, „Bezmiar miłości”, a trzecie – Krystyna Madeja (również z Wilczy) za wiersze „Sygnał”, „Szok – wspomnienie” i „Piękna ziemia ojczysta”.

Na koniec poza konkursem wystąpiła Janina Wymysło, deklamując dwa wiersze „Bez tytułu...” oraz Grażyna Kus z wierszem „Jak to jest z tym Ślązokiem”.

Czekając na werdykt jury, wszyscy skorzystali z przygotowanego przez organizatorów poczęstunku. Ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród  zakończyło XI Gminny Konkurs Poezji Rodzimej im. ks. K. Damrota. Już teraz zapraszamy za rok! – mówią organizatorzy.