Aktualności

Wygodniej i bezpieczniej

Wygodniej i bezpieczniej

Zakończyła się przebudowa klatki schodowej w budynku „A” Starostwa Powiatowego w Gliwicach. Jest ona teraz wygodniejsza i bezpieczniejsza dla klientów, w tym dla osób z niepełnosprawnością.

Budynek starostwa liczy sobie ponad 140 lat i wymaga stałej modernizacji. Dokonywane jest to z dbałością o zachowanie pierwotnego wyglądu okazałego obiektu, wybudowanego w 1878 roku jako siedziba ówczesnej Landratury, czyli Urzędu Powiatowego. Tak też było i tym razem. Przebudowana klatka schodowa łączy konieczną dla użytkowników nowoczesność z szacunkiem dla architektonicznej tradycji budynku przy ul. Zygmunta Starego 17 w Gliwicach.

Roboty budowlane polegały na dostosowaniu konstrukcji schodów do obecnych wymogów i przepisów (w tym m.in. wymianę stopnic drewnianych na stopnice wykonane z materiałów niepalnych), renowacji i podwyższeniu balustrady (z zachowaniem oraz wzbogaceniu jej pięknych, kutych elementów metalowych) i wykonaniu powłoki dekoracyjnej na ścianach klatki schodowej oraz malowaniu sufitu.  Ponadto główna klatka schodowa została wydzielona szklonymi ściankami przeciwpożarowymi, w stropodachu nad podestem ostatniej kondygnacji wykonano klapy dymowe i wymieniono drzwi zewnętrzne na stosowne do napowietrzania – także ona mają piękne, ozdobne elementy wykonane z metalu. Z myślą o osobach z niepełnosprawnością na klatce schodowej zamontowane zostały dwie platformy, umożliwiające dotarcie na drugie piętro osób na wózkach inwalidzkich. Klatka ma nowe grzejniki, a nad drzwiami od strony parkingu zamontowana została kurtyna powietrzna. Również korytarz prowadzący od wejścia głównego do klatki schodowej poddano modernizacji – wykonano tu drzwi dymoszczelne, posadzkę z płyt gresowych, a ściany uzyskały dekoracyjną powłokę.   

- Koszt wykonanych prac to niecałe 800 tysięcy złotych – informuje starosta gliwicki Waldemar Dombek. – Ich przeprowadzenie było niezbędne, zarówno ze względu na wymagane przepisy przeciwpożarowe, jak i bezpieczeństwo oraz komfort klientów urzędu. Bardzo cenne jest zamontowanie dwóch platform umożliwiających poruszanie się po klatce schodowej osobom na wózkach inwalidzkich. Są to kolejne elementy dostosowujące budynek starostwa do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Przypomnę, że został on już wcześniej wyposażony w taką platformę zamontowaną przy schodach w korytarzu na parterze, a także w windę zlokalizowaną od strony parkingu, która umożliwia transport na pierwsze piętro. Ponieważ ze względu na konstrukcję budynku nie było możliwe, by winda doprowadzona została do drugiego piętra, teraz zapewniają to platformy w zmodernizowanej klatce schodowej.  

- Zakończenie remontu to świetna wiadomość dla klientów starostwa. Nowo otwarta klatka z pewnością ułatwi nam poruszanie się po budynku, a tym samym usprawni załatwianie spraw w urzędzie – mówi Barbara Arsan-Weretycka, pierwsza klientka, która miała okazję przejść się odnowioną klatką 21 lutego w południe, gdy została ona oddana do użytku.