Aktualności

Wsparcie dla naszych szpitali

Wsparcie dla naszych szpitali

Powiat Gliwicki otrzymał 640 tys. zł dotacji z budżetu Województwa Śląskiego na walkę z koronawirusem. 26 czerwca w Starostwie Powiatowym w Gliwicach odbyło się przekazanie symbolicznego czeku na tę kwotę. Środki trafią do dwóch naszych szpitali – w Knurowie i Pyskowicach.  
 
Dotacja jest udzielana w ramach solidarnościowego programu wsparcia powiatów i miast na prawach powiatu województwa śląskiego w zakresie ochrony zdrowia. 
 
– W ubiegłym tygodniu radni Sejmiku Województwa Śląskiego podjęli uchwałę o przyznaniu pomocy finansowej dla szpitali na zakup sprzętu koniecznego do walki z epidemią koronawirusa. Przeznaczyliśmy z budżetu Województwa Śląskiego na takie wsparcie blisko 12 mln zł. Co ważne, to szpitale, którym przyznano dotacje decydowały czego potrzebują i jaki sprzęt zakupią – podkreśliła podczas spotkania w starostwie Izabela Domogała z Zarządu Województwa Śląskiego. 
 
26 czerwca w sali sesyjnej starostwa Izabela Domogała w towarzystwie radnych Sejmiku Województwa Śląskiego Zbigniewa Przedpełskiego i Bartłomieja Kowalskiego przekazała symboliczny czek na ręce starosty gliwickiego Waldemara Dombka.  
 
Powiat Gliwicki aplikował o dotację dla dwóch szpitali – Szpitala w Knurowie Sp. z o.o. i Szpitala w Pyskowicach Sp. z o.o. Otrzymane wsparcie w wysokości 640 tys. zł zostanie przeznaczone na zakup sprzętu i wyposażenia niezbędnego do walki  z COVID-19 – zwalczania zakażenia, zapobiegania rozprzestrzenianiu się, profilaktyki oraz zwalczania skutków choroby zakaźnej COVID-19 wywołanej wirusem SARS-CoV-2. Środki, które zostały przyznane stanowią 80 proc. kosztów tego zadania, pozostałe 20 proc. Powiat Gliwicki pokryje ze swego budżetu. 
 
– Walka z epidemią koronawirusa jest szczególnie trudnym i nowym wyzwaniem dla szpitali, dla pracowników służby zdrowia, którzy stoją na pierwszej linii frontu. Dziękujemy za wsparcie w tym zakresie i przyznane środki. Dzięki nim wyposażenie Szpitala w Knurowie Sp. z o.o. wzbogaci się o 3 kardiomonitory, 3 defibrylatory, respirator, USG i autoklaw, natomiast Szpitala w Pyskowicach Sp. z o.o. – o aparat USG, sterylizator i kolumnę endoskopową – mówi starosta gliwicki Waldemar Dombek.  
 
Za przyznane środki podczas spotkania dziękowali także prezesi: Szpitala w Knurowie Sp. z o.o. Michał Ekkert i Szpitala w Pyskowicach Sp. z o.o. Leszek Kubiak. W spotkaniu uczestniczyli również: wicestarosta gliwicki Adam Wojtowicz, członek Zarządu Powiatu Gliwickiego Ewa Jurczyga, sekretarz Powiatu Gliwickiego Piotr Zakrzewski, skarbnik Powiatu Gliwickiego Maria Owczarzak-Siejko, przewodnicząca Komisji Zdrowia i Wsparcia Rodziny Rady Powiatu Gliwickiego Krystyna Urbańska. Obecni byli także m.in. członkowie Rady Nadzorczej Szpitala w Pyskowicach Sp. z o.o.  
 
Przypomnijmy, że przy obu naszych szpitalach działają punkty pobrań, gdzie mieszkańcy powiatu gliwickiego przebywający na kwarantannie, mogą wykonać wymaz kontrolny. Więcej na ten temat pisaliśmy w informacji „Ruszyły punkty pobrań wymazów”. Znajduje się ona naszej stronie internetowej:http://www.starostwo.gliwice.pl/aktualnosci-pl/ruszyly-punkty-pobran-wymazow.html