Aktualności

Stulecie urodzin papieża-Polaka

Stulecie urodzin papieża-Polaka

100 lat temu, 18 maja 1920 r. w Wadowicach urodził się Karol Wojtyła, późniejszy św. Jan Paweł II – papież nadziei, niestrudzony pielgrzym, orędownik pokoju, postać ważna i wyjątkowa.

Samorząd Powiatu Gliwickiego w tym szczególnym dniu pamięta o wielkim Polaku, którego pontyfikat trwał 26 lat. Historia życia Karola Wojtyły to wielowątkowa opowieść o artyście, pisarzu, filozofie, duszpasterzu, wychowawcy młodzieży oraz polityku o wielkim wpływie na kształt dzisiejszego świata. Tym, co łączy wszystkie jego życiowe powołania jest humanistyczne przesłanie, pełne wiary w drugiego człowieka oraz przekonanie o potrzebie dialogu i porozumienia ponad różnicami kulturowymi i ideologicznymi. Jego fascynująca biografia dowodzi, że ludzkie życie może być zwyczajne w swej niezwykłości.

W dobie epidemii koronawirusa, przypominamy słowa św. Jana Pawła II: „Nie lękajcie się. Otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi!”

Na zdjęciu z Archiwum Starostwa Powiatowego w Gliwicach: Św. Jan Paweł II podczas wizyty apostolskiej w Gliwicach, 17 czerwca 1999 r., w trakcie rozmowy z ówczesnym starostą gliwickim, śp. Zbigniewem Pańczykiem, w tle ks. Jan Kopiec, obecny biskup gliwicki.