Aktualności

Radosne kolędowanie w Dąbrówce

Radosne kolędowanie w Dąbrówce

To co roku jest wielkie wydarzenie w Dąbrówce (gm. Wielowieś). Zjeżdżają tu wykonawcy z wielu stron, by śpiewem i muzyką podzielić się radosną nowiną o narodzinach Dzieciątka Jezus.

11 stycznia w kościele parafialnym w Dąbrówce odbył się koncert podsumowujący XVII Wojewódzki Festiwal Kolęd i Pastorałek.

– Festiwal bardzo nam się rozrósł i biorą w nim udział wykonawcy już nie tylko z województwa śląskiego, ale też z opolskiego i małopolskiego – mówi Iwona Ewertowska-Mener, pomysłodawczyni i siła sprawcza tej imprezy. – Myślę, że w związku z tym trzeba będzie zmienić jego nazwę, choć oczywiście nie zerwiemy z jego długoletnią tradycją.

Podczas galowego koncertu była okazja, by podziwiać małą próbkę tego, co działo się podczas festiwalowych przesłuchań w grudniu, kiedy to przed jury w składzie dr Joanna Pudlik – muzyk, chórmistrz, pedagog Państwowej Szkoły Muzycznej w Gliwicach i dr Izabela Pischa – germanistka, wokalistka, reżyser spektakli teatralnych, wysłuchało kilkudziesięciu wokalistów i zespołów prezentujących kolędy i pastorałki, w tym również niemieckie. W finałowej gali zaprezentowali się laureaci pierwszych miejsc w poszczególnych kategoriach, zbierając moc oklasków. Koncert galowy (czego nie przewidział scenariusz) zakończyło wspólne kolędowanie młodszych i starszych uczestników festiwalu.

Organizatorzy – Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Wielowsi i Gminny Ośrodek Kultury w Wielowsi – zadbali o liczne nagrody dla zwycięzców festiwalu, które wręczyli bp Gerard Kusz, wójt Gminy Wielowieś Ginter Skowronek, Agnieszka Dłociok reprezentująca Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców Województwa Śląskiego i dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wielowsi Joanna Kaczmarek.