Aktualności

Najpiękniejsze kroszonki

Najpiękniejsze kroszonki

Malowane, skrobane, wyklejane, owijane włóczką, z wstążeczkami, kokardami, obrobione szydełkiem i jeszcze mnóstwo innych ozdobnych jaj wielkanocnych wykonali uczestnicy powiatowego konkursu na najpiękniejszą kroszonkę. Są tak różnorodne, że trudno je opisać – wszystkie piękne, kolorowe, radosne.

Konkurs na najpiękniejszą kroszonkę jest od wielu lat organizowany przez Dział Bibliotek Centrum Kultury „Zamek w Toszku”, a w tym roku po raz pierwszy miał zasięg powiatowy. Tradycyjnie przed ogłoszeniem konkursu odbyły się warsztaty kroszonkarskie, które – ze względu na pandemię – przeprowadzone zostały w formie online.

- W naszym konkursie plastycznym na „Najpiękniejsze kroszonki”, mimo pandemii wzięło udział wiele osób z terenu całego powiatu – informuje Aleksandra Nowak, kierownik Działu Bibliotek Centrum Kultury "Zamek w Toszku. – W zbieranie prac włączyły się biblioteki gminne, miejskie i miejsko-gminne.

Zgłoszone kroszonki zostały ocenione przez jury, które wybrało zwycięskie prace biorąc pod uwagę następujące kryteria: technika, dokładność, zgodność z tematem konkursu, oryginalność oraz nawiązanie do tradycji zdobienia jaj wielkanocnych. Niestety ze względu na pandemię nie było możliwości zorganizowania oficjalnej gali wręczenia nagród – organizatorzy proszą, by po ich odbiór zgłaszać się do biblioteki. Cała impreza została przeniesiona do internetu, gdzie na stronie FB Biblioteka w Toszku można obejrzeć wystawę nagrodzonych i zgłoszonych prac konkursowych.

- Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy, zaś Starostwu Powiatowemu w Gliwicach oraz Urzędowi Miejskiemu w Toszku dziękujemy za ufundowanie nagród – mówi Aleksandra Nowak.

Konkurs odbył się pod patronatem starosty gliwickiego Waldemara Dombka oraz burmistrza Toszka Grzegorza Kupczyka.

Wyniki konkursu:
W kategorii Dzieci 7-12 lat:
1 miejsce – Milena Brzank, Paczyna
2 miejsce – Oliwia Tkocz, Słupsko
3 miejsce – Milena Kudlek, Rudziniec
Wyróżnienie – Julianna Jaworska, Toszek
Wyróżnienie – Marcin Popek, Toszek
W kategorii Młodzież 13-18 lat:
1 miejsce – Anastazja Cudok, Chechło
2 miejsce – Wanesa Prymula, Paczyna
Wyróżnienie – Weronika Sacher, Toszek
W kategorii Dorośli:
1 miejsce – Daria Bieniek, Knurów
2 miejsce – Teresa Grzesik, Wielowieś
3 miejsce – Bernadeta Wiśniewska, Rudziniec
3 miejsce – Adam Wiśniewski, Rudziniec
Wyróżnienie – Sabina Schwedka, Rudziniec
Wyróżnienie – Gabriela Nandzik, Pławniowice
Wyróżnienie – Julia Kania, Łany

Laureatom serdecznie gratulujemy!
Konkursowe kroszonki można podziwiać na stronie:
https://www.facebook.com/101593367951383/videos/470870801000308 
Facebook