Aktualności

„Konopnicka” wygrała trzy mobilne pracownie komputerowe

„Konopnicka” wygrała trzy mobilne pracownie komputerowe

Zespół Szkół im. Marii Konopnickiej w Pyskowicach odniósł duży sukces w Ogólnopolskim Konkursie #OSEWyzwanie – wygrał aż trzy mobilne pracownie komputerowe.

- Pracownie te umożliwiają prowadzenie cyfrowych lekcji, a uczniowie dzięki nim będą też mogli korzystać z internetowych zasobów edukacyjnych. Każda z pracowni liczyć będzie po 16 laptopów. Skonstruowano je tak, że mogą się przemieszczać po szkole. Są to, obrazowo mówiąc, szafy ze sprzętem komputerowym wykorzystywanym tam, gdzie akurat jest taka potrzeba. Pracownie dotrą do szkoły do końca bieżącego roku szkolnego – informuje Edyta Mierzwa, dyrektor „Konopnickiej”.

Do udziału w konkursie zgłosiło się 1606 szkół z całej Polski, którym przyznano 764 nagrody. Konkurs był przeznaczony dla szkół z miejscowości liczących do 50 tysięcy mieszkańców. Kolejne warunki, które należało spełnić, to zgłoszenie się szkoły do projektu OSE i programu mLegitymacja szkolna. Dodatkowo placówka mogła przysłać przygotowaną specjalnie na konkurs pracę plastyczną pt. „Smart szkoła”. Szansę na wygraną zwiększała również deklaracja zgłoszenia się szkoły do programów OSE Hero oraz CodeWeek. Zespół Szkół im. Marii Konopnickiej w Pyskowicach wystawił do rywalizacji wszystkie trzy działające w nim placówki – liceum, technikum oraz branżową szkołę I stopnia i wziął udział we wszystkich zaproponowanych konkursowych inicjatywach.

Tak wysoka ocena „Konopnickiej” w konkursie zaskoczyła zarówno uczniów, jak nauczycieli. Drużyny z każdej szkoły wchodzącej w jej skład odniosły sukces, czyli zdobyły nagrodę, którą była pracownia komputerowa, a że „Konopnicka” wystawiła trzy drużyny, więc wygrała trzy pracownie!

Nagrody z rąk Bartłomieja Klingera, zastępcy dyrektora Państwowego Instytutu Badawczego NASK odebrała dyrektor Edyta Mierzwa 15 listopada, podczas Forum OSEregio w Częstochowie.  Spotkanie było też okazją do dyskusji wokół tematów takich jak np. „Nowe technologie w edukacji, czyli jak wykorzystać smartfon w szkole?”, „Jak uczyć myślenia programistycznego od najmłodszych lat?”.

A czym jest tajemniczy skrót OSE? To Ogólnopolska Sieć Edukacyjna, czyli program publicznej sieci telekomunikacyjnej, dającej szkołom dostęp do szybkiego, bezpłatnego, a co najważniejsze bezpiecznego Internetu, zaprojektowany przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej.