Aktualności

Integracja w szkole specjalnej

Integracja w szkole specjalnej

Już po raz piąty zorganizowano w Zespole Szkół Specjalnych w Pyskowicach integracyjne obchody Światowego Dnia Osób z Zespołem Down’a. We wspólnej zabawie brali udział uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 w Pyskowicach i Szkoły Podstawowej nr 6 w Pyskowicach.

Na początku tego wyjątkowego dnia, uczestnicy mieli okazję obejrzeć przedstawienie w wykonaniu uczniów szkoły specjalnej pt. „Pięciu nie-udanych”, które – oparte na podstawie książki Beatrice Alemagna pod tym samym tytułem – wzbudziło niemały zachwyt. W dalszej części dnia zorganizowane były różnorakie, integracyjne zajęcia manualno-sprawnościowe w pracowniach szkoły specjalnej w Pyskowicach, m.in.:  kucharstwa, plastycznej, j. angielskiego i krawiectwa. Ponadto organizowano wspólne zabawy z muzykoterapii z wykorzystaniem instrumentów muzycznych, a także sensomotoryczne i taneczne. Nauczyciele ZSS w Pyskowicach, wspomagani praktykantami studiów pedagogicznych z Politechniki Śląskiej w Gliwicach, prowadzili zajęcia w języku polskim oraz czeskim. Język czeski używano ze względu na wizytę w szkole nauczycieli ze szkoły specjalnej z Opawy, którzy przebywali na tygodniowej wymianie w ramach programu Erasmus+ „Wykorzystanie terapii w kształceniu uczniów z niepełnosprawnością”.

- Wspólne obchody takiego święta zbliżają ludzi do siebie, pozwalają na wzajemne zrozumienie, akceptację odmienności oraz poczucie godności i szczęścia – mówi Bogusław Hadzik, dyrektor ZSS w Pyskowicach. - Dziękujemy wszystkim gościom za wspólne świętowanie oraz zapraszamy wszystkich za rok. Do zobaczenia!
Urszula Lehun – nauczyciel